A használt műszaki termékek egyre népszerűbbek, de vajon megéri ilyesmit vásárolni? A válasz egyértelmű igen, bár persze van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni.
Mióta világ a világ, létezik a használt áruk kereskedelme. Ha valami nem romlott el, csupán újra vagy másmilyenre cserélné a tulajdonosa, miért is dobná ki, ha valakinek még jól jöhet? Manapság egyre több érv szól amellett, hogy érdemes végigböngészni a használt műszaki eszközöket az elérhető helyeken. A mobiltelefonok ráadásul kifejezetten alkalmasak arra, hogy életciklusukat új tulajdonosnál hosszabbítsák meg: először beszéljünk az előnyökről, majd pedig jöjjenek a tanácsok ahhoz, hogy jól és jót válasszunk a használt készülékek közül!
Érvek a használt mobilok mellett
1. A tudása nem néhány évre szól
Tény, hogy ma már kevéssé tudnánk használni egy ezredforduló táján készült telefont, de egy 3-4 éves, vagy akár még ennél idősebb modern készülék teljességgel alkalmas arra, hogy a mai hálózatokon, az általánosan használt funkciókat biztosítsa, valamint élvezhető minőségben és sebességgel futtassa a lefontosabb appokat.
2. Külsőleg sem „rongyolódik”
Egy használt ruha bizony néhány év alatt elszürkül, kiszakad, megkopik, bolyhosodik, ami a használati értékét is rontja. Egy mobiltelefont viszont általában nem csapkodnak naponta a salhoz, vagy csiszolópapírt tesztelnek a felszínén, és ha van is valamilyen apró karc vagy leverődés a felületén, ez a működését nem befolyásolja. Persze nem a szilánkosra tört kijelzős bulimobilokról beszélünk, de az már más kategória.
3. Csúcstechnológia töredék áron
Szokás azon zsörtölődni, hogy egy újonnan megjelent csúcskészülék csak néhány apróságban tud többet az előzőnél, de napi használatban mindezt alig érezni. Viszont annak, aki újonnan nem engedhet meg magának egy felsőbb kategóriás mobilt, ez örömhír, hiszen egy-két évvel később jóval olcsóbban juthat hozzá egy olyan modellhez, amelyről annak idején csak álmodozott – és a csúcskategóriás funkciók, a prémium érzet ekkor is megmarad.
+1. A Föld is megköszöni!
A mobiltelefonokban sokféle olyan alkatrészt és alapanyagot találunk, amelyek veszélyes vagy speciális hulladéknak számítanak, de egyes ilyen alkotóelemek bányászata, előállítása is nehézkes folyamat, kemény munka. Ha tehát egy telefon nem pár év után kerül a szemétbe, hanem minél tovább használatban marad, nem járul hozzá a bolygónk gyors pusztulásához, valamint a túltermelés miatti környezeti ártalmak növeléséhez.
Mire figyeljünk használt mobil vásárlásakor?
Természetesen a fenti érvek mellett is nagyon fontos jól tájékozódni arról, milyen készüléket veszünk és honnan. Egy apróhirdetés lehet hangzatos és csábító, de ne a fizetés után derüljön ki, hogy a kissé kipucolt külső hibásan működő hardvert takar, esetleg az akkumulátor kapacitása is néhány órára elegendő. Ilyen esetekben mindig ragaszkodjunk ahhoz, hogy kipróbálhassuk a készülék összes funkcióját, esetleg hozzáértő ismerős társaságában.
Arról pedig ne is beszéljünk, hogy ismeretlen forrásból inkább ne vegyünk mobilt, és úgy egyáltalán, semmilyen műszaki eszközt, a rémtörténeteknek ugyanis van bőven alapja. Kémprogrammal, vírussal megfertőzött telefonokról, lopott készülékekről egyaránt hallani, az pedig mindennek az alja, amikor egy névtelen hirdetőtől a kifizetés után csak egy féltéglával töltött doboz érkezik.
„Csak tiszta forrásból”
Manapság már egyes készülékgyártók és szolgáltatók is beszálltak a használt, illetve bizonyos esetekben felújított eszközök forgalmazásába. Ilyenkor több olyan előny is jól látható, amelyek biztonságot nyújthatnak és garantálhatják, hogy jó minőségű, megbízható mobilokat vásárolhatunk.
Az ilyen akciók leírásában megnézhetjük, mit tesz a szolgáltató a használt készülékekkel újraforgalmazás előtt. Gyakori, hogy ekkor több ponton bevizsgálják, tesztelik a telefonokat, az esetleg hiányzó kiegészítőket (például töltőkábelt) pótolják a dobozban, és sok esetben valamilyen szavatosságot is kínálnak, hogy még a vásárlás után is lehetőség legyen az esetleges problémák megoldására. A használt készülékeket értékesítő szolgáltatók jelzik azt is, hogy milyen külső-belső állapotban kapjuk meg az eszközöket, a legjobb esetben az A+ besorolást láthatjuk, ami az „újszerű” kategóriát jelenti.
A használt tehát ma már nem feltétlenül egyenértékű az elhasználttal. Ha megbízható helyről vásárolunk és alaposan tájékozódunk, sok tekintetben jól járhatunk, és hiába tudjuk, hogy az adott készülék már használt, nekünk igenis új lesz kívül-belül!