Császármetszésnek azt a fajta operációt nevezzük, amikor a csecsemő az anyaméhből sebészi beavatkozás útján jön a világra.
Mesterséges szülés – ez a második megnevezése a császármetszésnek. Az ilyen szülés lehet előre megtervezett, esetleg sürgősségi beavatkozás is. Leggyakrabban császármetszésre akkor van szükség, amikor veszélybe forog vagy az anya, vagy a magzat élete.
Néhány esetben a császármetszés egyetlen lehetséges megoldása a sikeres szülésnek. Vannak olyan estek, amikor a nők kérik ezt a fajta operációt, hogy ne szenvedjenek a szülési fájdalomtól a vajúdás során.
A császármetszés előnyei
A császármetszés sajátossága miatt, sok tévhit és feltevés kering a köztudatban. A Ketkes.com szerkesztősége most eloszlat 5 tévhitet, azért, hogy boldogan hozhasd világra a csodálatos gyermeked.
1. Hiperaktivitás
Úgy gondolják, hogy a császármetszés lehet az oka a cseperedő gyerek örökmozgásának. A hiperaktivitás korunk csapása. Az igazság az, hogy az ilyen fajta magaviseletnek messze nem a császármetszés az oka és okos neveléssel ez a probléma elkerülhető.
2. Szellemi fejlődési problémák
A császármetszéssel született gyermekeket rögtön a szülés után nyilvántartásba veszi a gyermekorvos és az ideggyógyász. Nem kell emiatt izgulni! Ez egy általános eljárás, ami csak elővigyázatosság miatt történik. Ha a gyermeknél fejlődési rendellenességet észlelnek, akkor általában több tényező is felmerül, nem csak a császármetszés.
3. Fizikai fejletlenség
A császármetszés miatt nem kell részt venni speciális fejlődési programban. Fizikai fejletlenségi problémát okozhat, ha magzatvíz kerül a légzőszervekbe, melyek a késői első levegő vétel és az altatás következményeként fellépő szövődmények.
A szövődmények kockázata növekszik az életmentő császármetszés estén, amikor az anya szervezetének nincs ideje felkészülnie a szülésre. De még ebben az esetben is csak a kockázati veszély növekszik!
4. Gyakori sírás
A szülés közbeni erős stressz, különböző hormonokat aktivál és megerősíti a baba idegrendszerét. Császármetszésnél nincs meg ez a létfontosságú folyamat, ezért az idegi- és fiziológiai funkciókban kisebb eltérések tapasztalhatóak. Különböző idegrendszeri problémák – csak egy lehetséges kockázati tényező. De ez nem diagnózis!
5. Kevés anyatej
A császármetszés útján világra jött csecsemőnek csak a 9. napon áll helyre az agyműködése. A természetes úton született gyermeknél már az első nap normalizálódik az agy. Néha az anyáknál az antibiotikumok miatt felborul a tejkiválasztás folyamata, pedig az anyatej biztosítja a gyermek helyes és harmonikus fejlődését.
Ahhoz, hogy megelőzzük ezt a fajta problémát, feltétlenül figyeljünk arra, hogy szakképzett orvos végezze a műtétet, hogy emiatt ne kelljen aggódni. A tej elmaradása általában csak a stressznek tulajdonítható!
Minden műtétnél van rizikó. Mindig érdemes mindent előre átgondolni, jól felkészülni és tudni azt, hogy a sikert két dolog biztosítja: a baba megfelelő gondozása és a szakképzett orvos. Legyenek egészségesek a gyermekeid!