Mindenkinek legalább egyszer volt szerencséje az életben a szódabikarbónához (nátrium-hidrogén-karbonát), legtöbbször haspuffadás esetén szoktuk elővenni, pedig számos egyéb jótékony hatása, és felhasználási módja van ennek a konyhai csodaszernek.
Lássunk ezek közül néhányat
Különösen jó gyomorégés, emésztési problémák ellen, de kellemesebb lesz tőle a leheletünk, és fehéríti is a fogat. Mindig legyen belőle otthon!
Kéztisztító: nedvesítsük meg a kezünket, majd dörzsöljük be szódabikarbónával. Kezünk tiszta és lágy lesz.
Elnyeli a szagokat: a szódabikarbónának ugyan nincs szaga, ám a legkellemetlenebb illatokat is képes elnyelni, mivel semlegesíti a savas anyagokat. Tároljuk hűtőben, szekrényben, de a dezodort is pótolja, hisz kiválóan semlegesíti az izzadságszagot. Cipőnkbe szóra szagtalanítja azt, és a lábgombásodást is meggátolja.
Elősegíti az emésztést: a legtöbb ember tapasztalta már, hogy túlette magát, és felpuffadt a hasa. Ilyen esetben vegyünk egy kávéskanál szódabikarbónát, oldjuk fel egy pohár vízben, és igyuk ki egy hajtásra. A lúgos kémhatású oldat stabilizálja a pH-értéket, és megszünteti a savanyú kémhatást. A nehezen emészthető, savas hatású ételekbe tehetünk egy csipetnyi szódát, ettől könnyebben emészthetők lesznek.
Fertőtlenít: a fésűk, kefék, manikűr-készletek és egyéb hasonló eszközöket nagyon szeretik a baktériumok. Ezek fertőtlenítése céljából tegyünk egy mosdókagylónyi vízbe 8 evőkanál szódabikarbónát, majd hagyjuk az oldatban állni az eszközöket egy éjszakára, Reggel öblítsük le.
Kiváló a rovarcsípésekre: a szódabikarbóna kevés vízzel keverve hatásos fájdalom- és duzzadtságcsökkentő.
Eltávolítja a korpát: hajmosás előtt egy maroknyi szódabikarbónát dörzsöljünk a száraz fejbőrbe, eltünteti a korpát.
Puhítja a húst: ha nehezen fő a hús, tegyünk a vízbe egy késhegyi szódabikarbónát.
Forrás: joportal.hu