2007-ig kevesen hallottak Irene Sendler-ről. Ekkor találtak rá a nőre, mert adatokat gyűjtöttek az archívumban egy előadásra a Győzelem Napjáról. Nagyon meglepődtek, amikor megtudták, hogy még életben van.
Kiderült, hogy II. Világháború alatt 2500 gyermek életét mentette meg a varsói gettóban. Irene akkortájt tagja volt a Lengyel földalatti mozgalom zsidó segélytanácsának (Zegota).
Amikor a gettóba már csak zsidókat engedtek be, Irene-nek és társainak mégis sikerült a Varsói Epidemiológiai Ellenőrzési Osztály engedélyével bejutnia.
Így a nők biztonságosan beléphettek a gettó területére, és segíthettek az ott élő embereknek. Gyakran vittek magukkal ételt és gyógyszert. De a legfontosabb dolog az volt, hogy gyermekeket mentettek ki onnan.
Különböző módszereket alkalmaztak: szemetes zsákokba bujtatták el a gyermekeket, átemelték a kerítésen őket, vagy a csatornarendszeren keresztül szöktették meg őket. A csecsemőket Iréne a saját szerszámos táskájába rejtette el, a nagyobbakat a teherautó alatt sikerült kimentenie.
Mindig vele volt a kutyája, aki ugatásával segített a német őrök kijátszásában. Így az őrök nem hallhatták a gyermekek sírását, vagy egyéb neszeiket.
Irene néha még az őröket is megvesztegette, hogy ezzel is segítse a nem mindennapi munkáját. A nő minden megmentett gyermek nevét felírta magának, hogy később segíthessen a családok újraegyesítésében.
Ezt a listát kertjében egy befőttes üvegben ásta el, amelyben több mint 2500 gyermek neve szerepelt.
1943-ban a nácik letartóztatták Sendlert. Nem adott ki semmilyen információt, annak ellenére sem, hogy a karjait és a lábait is eltörték.
Ki akarták végezni, de a Zegota segítségével, megvesztegették az őröket, akik felírták Sendlert a kivégzettek listájára. A háború végig Irene álnév alatt élt.
2008-ban 98 éves korában érte a halál. Nobel békedíjra is jelölték, de abban az évben Al Gore az USA elnökjelöltje nyerte el a díjat. A nő több lengyel lovagrend tagja volt, és megkapta a Világ Igaza díjat is.
Irena Sendler mondta: „Gyermekkoromban arra tanítottak: ha valaki elmerül, meg kell menteni, függetlenül attól, hogy milyen a vallása vagy a nemzeti hovatartozása!” Ez a kifejezés lett az életének mottója!