Ez a finomság mindig a legjobb választás. Nálunk nagy kedvenc, akár különleges alkalmakra is el lehet készíteni, mert nem nehéz és mégis mindenki rajong érte!
Hozzávalók
A csokis piskótához:
- 8 db tojásfehérje,
- 100 g kristálycukor,
- 8 db tojássárgája,
- 30 g holland kakaópor,
- 170 g búzaliszt (BL55),
- 1 csipet só.
A csokoládés tejszínkrémhez:
- 2 db lapzselatin,
- 25 g rum – barna,
- 1 L habtejszín (30-32%-os),
- 50 g holland kakaópor,
- 150 g porcukor.
A csokoládé bevonathoz:
- 150 g étcsokoládé (53%-os),
- 56 ml habtejszín (30-32%-os).
Elkészítés
Egy szilikonos sütőpapírt 30×35 cm-es méretre vágunk.
A tojásfehérjét elkezdjük habosítani a csipet sóval, majd habosítás közben kis részletekben hozzáadjuk a cukrot, végül borotvahab állagú habbá verjük.
Ha jó a fehérjehab, lassú keverés közben hozzáadjuk a tojássárgákat.
További lassú keverés mellett hozzászitáljuk a kakóporral egyenletesen elkevert lisztet is, és simára keverjük a piskótát.
A sütőpapírra szedjük a masszát, körbe kb. 1 cm-t szabadon hagyva, lapot kenünk a sütőpapírra. Figyelem! Nagyon fontos, hogy a masszát egyenletesen kenjük el, mert különben nem lesz tökéletes a végeredmény!
Előmelegített 190 C-os sütőben, hőlégkeverés nélkül, kb. 10 perc alatt készre sütjük a lapot. Ha kivettük 10-15 percig hagyjuk hűlni, majd egy vékonyan lisztezett sütőpapírra ráborítjuk, hogy ne száradjon ki.
Ha a piskóta teljesen kihűlt, nekifogunk a krém elkészítésének. A lapzselatinokat egy kis üveg, vagy műanyag tálban beáztatjuk a barnarumban, és félretesszük.
Kemény habbá verjük az egy nappal korábban alaposan behűtött habtejszínt. Ha a hab felverődött, rászitáljuk a porcukrot, és a kakaóport, majd egyenletesen elkeverjük vele.
A rumba beáztatott lapzselatinokat mikrohullámú sütőben 10-20 másodperc alatt felolvasztjuk. Semmiképpen se forraljuk fel! Végül a krémhez csurgatjuk, és egyenletesen elkeverjük benne.
Most a piskótalapról lehúzzuk a sütőpapírt, és a hosszabbik oldalára merőlegesen elfelezzük. Az egyik felét egy tálcára tesszük a bőrös felével felfelé, és rászedjük az összes krémet.
A krémet most szép, sarkos téglatestté kenjük a fél piskótalapn egy kenőkés segítségével. Tehát a krém oldalai szép függőlegesek, a sarkai pedig élesek legyenek, a teteje vízszintes, sima legyen.
A megmaradt piskótalapot szintén a bőrös felével felfelé tegyük a krémre, kicsit nyomkodjuk rá óvatosan tenyerünkkel.
A kenőkéssel a sütemény oldalain a krémet szép egyenletesen kenjük el a két piskóta széleit fedve, és tegyük a betöltött Rigó Jancsit hűtőbe, 1-2 órára.
A befejezéshez olvasszuk meg a bevonathoz szükséges étcsokoládét, majd forraljuk fel a tejszínt, és még forrón, csurgassuk az olvasztott csokoládéhoz, és keverjük el sima, folyós bevonattá. Ha megvan, öntsük a betöltött, kihűlt Rigójancsi tetejére, és egy kenőkéssel egyenletesen kenjük el rajta.
Ha a bevonat megkötött, forróvízbe mártott késsel a négy szélét vékonyan körbevághatjuk, hogy szép szélei legyenek.
Ezután 3×5 darabba kb. 5×5 cm-es kockákra vágjuk fel. Ezzel el is készült a finomság.
Varga Gábor (ApróSéf) receptje alapján elkészítette: Sándor Rozália
– csak annyit változtattam, hogy a habnak felébe tettem kakaót.
Sándor Rozália is a „Ketkes – Mit főzzek holnap? Recept ötletek tőletek” Facebook csoport aktív tagja.