Cukormentes, tartósító mentes málna lekvár

Írom a receptet!

2.5 kg málnát megmostam, jól lecsepegtettem. Lábasba tettem, majd burgonya törővel összezúztam. Viszonylag sokat kevergetve felforraltam, kb 15 percig főztem. Hozzáadtam kb 6 evőkanál vaníliás eritritet. Nem kellett sok, mert a piacos, nénitől vett málna méz édes volt. Tehát összesen kb 15 perc forralás után, teljesen száraz üvegekbe tettem, majd 5 percig fejük tetejére fordítottam az üvegeket. Száraz dunsztban 2 napig pihentek. Semmilyen tartósító, dzsemfix, zselésítő nem került bele. Kizárólag a málna és a vaníliás eritrit. Sok sikert hozzá mindenkinek! 🤗

Mennyiért adjak mostanság a málnát?
4000ft-ért vettem 1 kg-ot.

Tímea Dalma Csupor konyhájából!

Katalin: – Az egyik kolléganőm anyukája úgy szokta csinálni, hogy beteszi a fagyasztóba és mikor ideje engedi vagy elég alapanyag összegyúlik akkor készül a lekvár 😍

Mária: – A barátnőm egyébként összegyűjti a kis mennyiségeket, lefagyasztja, és ha már jelentősebb az adag, akkor főzi ki. Ha esetleg tetszene valakinek ez az ötlet.

Ilona: – Ajándékozni szoktam szép üvegben. Annak, aki megérdemli…. Csoki helyett 😉

Magdi: – Én gyümölcs centrifugáztam 3x-szor és szárazon ott maradt a mag, szuper lett!

Mindig úgy teszem el, ahogy érik, kis mennyiség, de minőségi anyag.
0 dkg cukor/1 kg málna.1 citrom héja és a leve. Lassan főzni. A tele üveget megforditod, aztán vissza,száraz dunszt és kész. Az üvegeket nagyon alaposan ki kell mosni, megszaritani.

Irén Kardosné konyhájából!

Készül a málna szörp: 1kg málna , 5dl víz , 60dkg cukor.
Málnát megmosom (óvatosan, mert nem tesz jót a gyümölcsnek a víz) összekeverem a hozzávalókkal. Többször kevergetve egy éjszakát hagyom állni addigra a cukor felolvad . Másnap leszűröm (géz vagy ritkább szövésű anyagon) 1dl víz és 3 késhegynyi szalicil, nátrium-benzoát fel melegítem. Miután kihűlt össze keverem a lével üvegbe teszem.

Ákos: – Ez így pár nap alatt felposhad. Én felforralom a mancsot, átpasszírozom, újból forrósítom, üvegekbe rakom, pici nátriumbensoát (én a biztosra megyek), kupak, szárazdunszt.

Ildikó: – Évekig én is így pancsoltam vele, majd vettem egy lassuprést!😁 teljesen beleszerettem! Egyik oldalon adja a sűrű lét, másikon a szárazanyagot. Azóta lényegesen egyszerűbb a befőzés.

Rita Lami konyhájából!

Málna a kertből
Hogy mi, az jó kérdés. Nem lekvár, hát akkor kompót? 🙂 Leszedtem – szárazan, nem öblítettem le – üvegbe raktam. Került rá egy kis kanál cukor. Lezártam és kidunsztoltam. Mivel hárman voltak elfértek egy lábasban. Sok levet engedett, amit majd szörpként elfogyasztunk. A málnát palacsintához, chia mag pudinghoz vagy csak kiskanállal elkóstolgatni is finom lesz. 🙂

Judit: – Én kiterítem egy tálcára, rövid időn belül kimásznak a bogárkák, bár nálunk az idén a hangya a sláger. Aztán átválogatom, és megy a fagyóba.

Julianna Kocsis konyhájából!

Ildikó: Én szörpöt főzök belőle, leszedem, fagyasztom, utána lassuprés és a lét felfőzöm. Folyamatosan bent van a családom a málnásban, gyerekkorom óta zabálom a málnát a bokorról, a 2 éves unokám meg sámlit is visz😂, beül és legel.😅 Sosem mostam meg a málnát. Bár nem igaz! Megpróbáltam! De málnatrutyi lett belőle, így többé nem próbálkoztam. Több kilónyi málnám van. Sosem mosom én sem.

Fotó: Piroska Bálintné

Ani: – Most pirosgyümölcs szezon van. Lement a cseresznye, meggy, ribizli vége és most málna málna! Lekvár, szörp, aszalás fagyasztás, sütemények. Fogyóban az üvegeim sajnos!

Fotó: Ani Ölvedi

Magnélküli fehércsokis málnalekvár.

1.2 kg málna 35 dkg cukor 2 dkg pektin
A málnát lábasba tettem kõzepes hőfokon felforraltam. Szűrőkanálban átpaszíroztam, es visszatettem főni. A pektinnel elkevert cukrot, 3 adagban hozzáöntöttem, majd üvegekbe szedtem. Apró fehér csokolade darabokat raktam a lekvárba, majd száraz dunsztba tettem. A csoki nem érződik külön, de nagyon finom selymes ízű lett a lekvár tõle 🙂 Igen magnélküli, mert mi csak így szeretjük 🙂

Melinda Mayer konyhájából!

Fotó: Melinda Mayer

Katalin: – Én a málnából szörpöt úgy szoktam csinálni hogy 1 kg gyümölcshöz 6 dl vizet adok és egy fél kávéskanál szalicilt és 1 kávéskanál borkősavat. Ezt összekeverem és egy kisebb tűl zacskóba merem, felakasztom egy olyan helyre ahol tud csöpögni egy edénybe. Körülbelül 12-24 óráig állni hagyom amíg ki nem csöpög belőle a teljes folyadék,majd megmérem a lecsepegtetett csepegett folyadékot hogy hány kiló és annyi cukrot adok hozzá. Ezt elkeverem majd üvegbe üvegekbe lehet tenni légmentesen lekötni. Ha van befőzőautomata át akkor ugyanúgy 70 /30 programmal ki lehet dunsztolni. Nekem eddig nagyon jól elállt dunsztolás nélkül ist ,nem romlott meg soha!!!, mert van benne egy kicsi szalicil amit az elején beleraktam. Nagy kedvenc az egész családnak.😊Ha több ideig áll az üvegben rétegződni fog érdemes használat előtt összekeverni.

Eszter: – Én Borbás Marcsi eperszörp és lekvár receptje szerint raktam el a szamócát. Belinkelem, mert nagyon részletesen informál és mennyei lett mind a szörp, mind a lekvár! 🙂

Erzsébet: – Napon érlelt málnaszörp: Ahány kg málna annyi cukor. Egy 5 literes üvegbe kb 2 kg fér bele meg a cukor. Rétegezni kell a cukrot és a gyümölcsöt, közé tenni 2 mokkáskanál tartósitót. Sőt bele lehet keverni a cukorba, igy egyenletesen van mindenhol. 3-4 hétig hagyom vagy még tovább. hetente legalább 2 szer keverem. A végén a málna fel fog jönni a tetejére és a színét veszti. Akkor le lehet szűrni. Ezután teszek bele 1 teáskanál citromsavat. Bár ezt mindenki döntse el maga neki mennyi elég. Ha eloldódott üvegekbe merem és lekötöm. Legjobb csavaros üveg! Igy nem sürűsödik sokat. Ugyanígy lehet eltenni ribizliszörpöt. egresszörpöt is de annak tovább kell érnie! Lehet furcsa megoldás, de jó!