Hagyományos és modern húsvéti ételek

Húsvéti ételek

Ha húsvét, akkor a sonka, tojás, kalács szentháromsága biztosan szerepel az asztalokon. Ezek az ételek már széles körben ismertek, elkészítési módjaik hagyományos receptekből maradtak ránk. Ugyanakkor a húsvét szimbólumrendszerében is fontos szerepet játszanak. A manapság oly népszerű modern konyha, fúziós ételkülönlegességek némiképp forradalmasították ünnepi ételeinket, így sok-sok lehetőségünk van arra, ha szeretnénk némi újdonságot belecsempészni a húsvéti menübe. Ismerkedjünk meg húsvéti jelképeinkkel és szokásainkkal, valamint a hagyományos és modern húsvéti ételek készítésével!

Húsvéti jelképek, hagyományok

A magyar hagyomány szerint a húsvét megszentelt ételei megvédenek a nagyböjtöt követő mértéktelen fogyasztástól. A szokás értelmében húsvét vasárnapján sonka és tojás kerül az ünnepi asztalra. A húsételek eredetileg bárányból készültek, mivel a bárány jelképezi a keresztény kultúrában Jézus testét. A disznóból készített sonka azért lett később népszerű, mert azt a szegényebb rétegek is megengedhették maguknak. Praktikus is volt a disznóhús, mert a télen levágott malac részeit besózták, füstölték, azaz érlelték, így pont húsvétra vált fogyaszthatóvá.

A sonka nélkülözhetetlen társa ezen a szép tavaszi ünnepen a főtt tojás, amely a termékenységet szimbolizálja, egyben az újjászületést, Jézus feltámadását is. Ahol még tartják a szokásokat, ott a tojáshéjakat a kotlós fészkébe teszik a bőség jegyében. A tojás szimbóluma a család összetartozásának is, ezért a családtagoknak együtt kell elfogyasztani.

A fonott kalács sem maradhat el a hagyományos húsvéti asztalról. A kalács minden egyes összetevője kiemelt szereppel bír húsvétkor. Morzsáival tyúkokat etetnek, egyes helyeken a maradékot a tűzbe dobják, hogy a túlvilágra távozott szeretteiknek is jusson a lakomából. Egyben a bőséget és a jólétet is jelképezi.

A húsvét hétfőhöz is szorosan kapcsolódik a tojás, méghozzá festett változatban. A locsolás a víz tisztító, termékenységet adó erejébe vetett hitet, a piros szín pedig (amellyel előszeretettel festik a tojásokat) Jézus vérét szimbolizálja.

Húsvét külföldön

Európában is komoly hagyományokra tekint vissza a húsvét. A franciák sült bárányt fogyasztanak és természetesen náluk a vörösbor sem maradhat ki a menüből. Svédországban húsvét reggelén édességet esznek, ebédre halat (többnyire sózott heringet) és hagymás tejszínes rakott burgonyát fogyasztanak. A német területeken hozzánk hasonlóan kalács, sonka és tojás kerül az asztalra, ehhez általában krumplisaláta a köret. Itáliában sokféle ízletes étel pompázik az ünnepi asztalon. A bárányhúst rozmaringgal és gyöngyhagymával készítik el, köret gyanánt a burgonya mellé még articsókát is tálalnak. Náluk a lágy püspökkenyér veszi át a nálunk ismer kalács szerepét. Az olaszokra kevésbé jellemző – mivel reggelire többnyire az édességet preferálják – de az ünnep alkalmával sós ételeket (sajt, kolbász) is szoktak fogyasztani.

Hagyományos vagy modern?

A reform ételek és a kreatív főzés már jó ideje betette a lábát otthonainkba a különféle főzőműsorok, közösségi médiában elterjedt receptek által. Minden ünnephez és hagyományos ételhez kínálnak alternatívát, méghozzá úgy, hogy egyszerű és gyors elkészítési módokat mutatnak nekünk. Így ma már nem csak nagyszüleink hagyományos ételeit készíthetjük el, hanem számos receptből válogathatunk.

Hagyományos húsvéti ételek

Természetesen a sonka nem maradhat el a hagyományos húsvéti asztalról. Klasszikus elkészítési módja a főzés, leginkább kuktában készül el ízletesen. Ennek előnye, hogy órákig magára hagyhatjuk. Hasonlóképpen alacsony hőmérsékleten római tálban is megsüthetjük, párolhatjuk, ebben az esetben szintén maradhat a sütőben néhány órán át. A cél, hogy belül puha legyen és ne száradjon ki. Ha sütőben vagy római tálban készítjük el akkor tehetünk mellé zöldséget is, de almával párolva szintén különleges ízeket kaphatunk.

A tojás különféle elkészítése szintén a húsvéti menü része. Lehet egyszerű főtt tojás, de kreálhatunk töltött tojást, tojáskrémet vagy tojássalátát is.

Modern húsvét

Ha már unjuk a hagyományos húsvéti menüt, kísérletezhetünk új ízekkel és összetevőkkel is. Az ázsiai ízek kedvelői kipróbálhatják a szójaszószos tojást, amely egy könnyen, gyorsan elkészíthető ételkülönlegesség. A tojásokat főzzük meg egészen pontosan 6 perc 50 másodpercig! A főzést követően jeges vízben kell lehűteni a főtt tojásokat, majd meghámozni. Ezt követően helyezzük a víz, sherry ecet, cukor és szójaszósz keverékéből álló páclébe. Fontos, hogy a tojások teljesen elmerüljenek. Ebben a páclében legalább két órán át állni hagyjuk a tojásokat, majd tálaláshoz kettévágjuk, díszítjük.

Készíthetünk friss, tavaszi francia salátát, de ízletes reteksaláta is szuper lehet köretnek bármilyen húshoz, vagy akár csak a tojáshoz is.

Bármilyen ételt is készítünk erre a csodás tavaszi ünnepre, az ételek díszítésén kívül hagyjunk teret az asztali dekorációnak is, amely üde, tavaszi színekben pompázhat!