A finom kovászos uborka recept nagyon egyszerű, szerintem az egyik legfontosabb, hogy finom friss, roppanós uborkából készüljön. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy nagyszerű legyen az állaga.
Elkészítés:
A friss uborkákat jól megmossuk, használhatunk hozzá szivacsot, vagy akár egy körömkefét is, csak alaposan tisztítsuk meg. A végeit levagdossuk. Mi be szoktuk vagdosni az uborkát, nem vágjuk ketté, csak bevagdossuk, így jobban átjárja a sós víz.
Közben elkészítjük a felöntőlevet. 4 liter vizet forralunk, literenként 1 evőkanál sót teszünk hozzá. 4 liter vízhez, 4 evőkanál só kell, hagyjuk langyosra hűlni. A sós víz mennyisége attól függ, mennyi uborkát kovászolunk. Ez kb. 3 – 3,5 kg uborkához elegendő.
Az üvegek aljára egy köteg kaprot teszünk, majd 4 – 5 gerezd fokhagymát és pár szem szemesborsot. Az uborkákat elkezdjük függőlegesen belerakni, minél szorosabban. Egy újabb félköteg kapor kerül rá, szemesbors és 3 – 4 gerezd fokhagyma. Addig halmozzuk az uborkákat, amíg fér az üvegbe. Szükség szerint tehetünk bele függőlegesen is, hogy lenyomja a többit. Ez fontos, hogy leszorítsuk az uborkákat, ne lebegjenek a vízben.
Tetszés szerint lehet fűszerezni, van aki tesz bele pár szem mustármagot, de akár babérlevelet is. Nálunk a nagymamám és anyukám is így csinálta, ezért nálunk is ez a variáció maradt fenn. Ettől függetlenül tényleg bárhogyan lehet ízesíteni, kóstoltam már olyat is, amibe egy fej vöröshagymát is tettek és úgy is finom volt.
Ráöntjük a langyosra hűlt sós vizet, majd egy szelet kenyeret teszünk rá. A kenyeret is lepje el a víz. Ha kevés a sós víz, nem kell aggódni, forralunk egy újabbat, 1 liter vízhet, 1 evőkanál sót teszünk. Ha langyosra hűlt, annyit öntünk az üvegbe, hogy teljesen ellepje a kenyeret is. Ha van, a legjobb a kovászos kenyér hozzá, de ha nincs más fajtával is készülhet.
Egy tálcára tesszük és lefedjük egy kistányérral. Meleg, de árnyékos helyre tesszük, a terasz, vagy erkély is nagyszerű hely a kovászos uborka számára. Nem kell napra tenni, így is meg fog érni 3 – 4 nap alatt.
A kovászos uborka leve időközben pezsegni fog, azért kell alá tálca, mert ki is folyik majd egy kis lé. A leve egy kissé zavarossá válhat, illata ecetes lesz.
Általában nagyobb 3 – 5 literes üvegekben szokták készíteni. Nálunk sokszor készülnek kisebb üvegekkel is, mert elajándékozzuk a családtagoknak, akik szeretik, de egyedül vannak és maguk miatt nem készítenek. Ezért van a képeken több kisebb üveggel.