A legtöbben nem tudják, hogyan kell helyesen használni a fültisztító pálcikákat és rendszeresen a hallójáratba dugják, hogy eltávolítsák vele a fülzsírt. Lehet, hogy az eredménnyel elégedettek, de komoly károkat okozhatnak a fülben. Egyrészt, a fülzsír nem véletlenül termelődik, másrészt a fültisztító pálcika a kizárólag a külső hallójárat tisztítására alkalmas.
Az orvosok mindenkit óva intenek attól, hogy a fül belsejébe dugják a vékony pálcikákat.
Ezzel csak azt érik el, hogy a fülzsír még beljebb kerül a hallójáratban és csökkenti a dobhártya rezonálási képességét. Ez pedig halláskárosodáshoz vezet! A fülzsír pedig távol tartja a rovarokat a hallójárattól és biztosítja a kenést, éppen ezért az orvosok szerint soha nem szabadna eltávolítani.
Viszketés
Biztosan sokan észrevették már saját magukon is, hogy a fültisztító pálcika használata után a fül viszketni kezd. A bőrgyógyászok szerint ez egy gyakori “mellékhatás” és egy öngerjesztő folyamat. Minél többször használjuk a pálcikát a fülben, annál gyakoribbá válik az idegesítő viszketés.
Gombás fertőzés
A fülzsír savas összetételű és mint ilyen képes megakadályozni a gombás fertőzések kialakulását. Magától értetődő, hogy minél többet távolítunk el belőle, annál nagyobb esélyt adunk a kórokozóknak a hallójáratban való megtelepedésre.
Szennyeződések
A fülzsír sok szennyeződést fog fel. Szőrszálakat, port, hámsejteket gyújt magába, melyek a fülből rágás és ásítás közben távoznak.