Olvasd el jó tanácsainkat és úgy fogsz aludni, mint a bunda!

Az alvászavaroknak több oka is lehet. Ha csak időnként fordul elő, akkor lehetséges, hogy csupán túl sokat ettünk, vagy valamilyen nyugtalanító körülmény okozza. A holdfázisok is hatással vannak az álmunkra, de a nehéz fizikai megterhelés is nyugtalan alváshoz vezethet. A hagyományos kínai orvoslás szerint az álmatlanság, szívbetegségekre is utalhat, így gyakori álmatlanság esetén érdemes orvoshoz fordulni.

Mi a megoldás az alvászavarokra és az álmatlanságra?

Érdemes a természetes megoldások mellett dönteni, a gyógyszerek helyett. A gyógynövényekhez ugyanis nem lehet hozzászokni és nem okoznak mellékhatásokat sem, azonban nagyon hatékonyak.

Gyógyteákkal és nyugtató italok, álmatlanság ellen:

  • Lefekvés előtt igyunk egy bögre citromfűteát, ez ugyanis enyhe nyugtató hatású. A gyomorproblémákat is enyhíti, így ha túlevés miatt tör ránk az álmatlanság, akkor is jó megoldás levet. A citromfű teája enyhe depresszió elleni hatásánál fogva oldja a feszültséget, nyugtató hatású. Álmatlanság idején és fejfájásra is jó gyógyír.
  • Készíthetünk teakeveréket is: 1 teáskanál kamillát és 2 teáskanál citromfüvet tegyünk egy bögrébe és öntsünk rá forró vizet, hagyjuk kicsit állni, majd szűrjük le és adjunk hozzá két szelet friss gyömbért. Langyosan kortyolgassuk el. Ez a teakeverék nyugtató hatású, gyomorpanaszok és menstruációs fájdalmak esetén is alkalmazható.
  • A kamillatea nyugtató és alvást elősegítő hatásait régóta ismerjük, ez a tea is egy természetes orvosság az álmatlanság kezelésére.
  • Két teáskanál méz egy csésze vízben elkeverve is hatékony, főleg gyermekeknél. A méz is segíti az alvást, mert növeli az inzulinszintet és elősegíti a szerotonin termelését, amely egy agyi vegyület, ami szabályozza az alvás és ébrenlét ciklusokat.
  • Keverjünk össze 2 teáskanál organikus almaecetet és ugyanennyi mézet egy pohár vízben, fogyasszuk el lefekvés előtt.

A tej a legjobb altató:

  • Sokak szerint egy bögre langyos tejnél nincs is jobb altató. Ha csak időnként fordul elő az álmatlanság, akkor egy bögre tejhez keverjünk 1 teáskanál mézet és kortyolgassuk el. Még hatékonyabb variációja, hogy pár csepp citromfű és kamilla tinktúrát is keverünk a langyos tejhez.
  • Adjunk egy csipet szerecsendió őrleményt egy bögre meleg tejhez és igyuk meg lefekvés előtt. A szerencsediónak nyugtató hatásai vannak, ezért természetes módon segíti elő az alvást.
  • Áztassunk 2 szál sáfrányt egy bögre meleg tejbe, igyuk meg este, lefekvés előtt. A sáfránynak is enyhe nyugtató hatása van, amely segíthet az álmatlanság kezelésében.

Illatokkal a pihentető alvásért:

  • Tegyünk szárított komlóval tömött kispárnát a fejünk alá, ez elősegíti a nyugodt alvást.
  • A majoránnaolaj minden nyugtalanságnál, álmatlanságnál, gondterheltségnél, migrénes fejgörcs ellen alkalmazható. A majoránnának meleg, belsőséges illata van, amely altató hatású és lecsillapítja az idegeket.
  • Az ilang ilangnak nyugtató hatása van. Enyhíti a depressziót és csökkenti a vérnyomást.
  • Szárított levendulát is tehetünk az ágyunk közelébe, illóanyagainak köszönhetően megnyugtató hatással van a szervezetre, így elősegíti a jó alvást.
  • Az álmatlanság kezelésére sok különböző olajat használnak, de a vizsgálatok bebizonyították, hogy a levendula, kamilla, bergamott, szantálfa és mandarin olajok messze a leghatásosabbak. Hogy a legjobb hatást érjük el, ezeket az illatokat tanácsos kombinálni. Ezekkel az olajakkal történő nyak és vállmasszázs is elősegítheti a pihentető alvást.
  • A jázminnak nyugtató és lazító hatása van, csökkenti a depressziót is.
  • Most pedig egy olyan aromaterápiát ajánlunk, amely a leghatásosabb esszenciális olajokból áll, de az olvasó is összeállíthatja magának. Enyhe koktél az illatos hálószobához, keverjen össze: 10 csepp jojoba olajat, 3 csepp levendulaolajat, 3 csepp kamillaolajat, 3 csepp bergamott olajat és máris kész a lazító hatású, csodálatos keverék. Használja párologtató készülékben, vagy néhány cseppet tegyen belőle egy vattapamacsra és helyezze a párnája alá.
  • Hársfavirágtea, gyermekeknek fürdővízhez adva álmatlanságra ajánlott.

Mit együnk, hogy jól aludjunk:

  • Ha alvásproblémánk csak időszakos, elegendő, ha vacsorára mézes langyos tejet, sajtot, mogyorót és banánt fogyasztunk.
  • A szezámmag mézzel kombinálva, hatékony fiatalító táplálék, fáradtság, álmatlanság és letargia ellen is hatásos. Esténként fogyasszunk belőle egy keveset.
  • A mandula jó magnézium forrás, ezenkívül a mandula elég fehérjét tartalmaz ahhoz, hogy segítsen stabilizálni a cukorszintet alvás közben. Együnk egy kevés mandulát legalább egy órával lefekvés előtt, így gyorsabban elalszunk.
  • Ha lefekvés előtt eszünk egy marék cseresznyét, jobban alszunk. Krónikus álmatlanságra is alkalmazható, ehhez naponta 2 pohár cseresznyelét kell inni, addig míg az állapot fennáll, állítják a Pennsylvaniai egyetem kutatói.

Ha táplálkozási szokások terén végrehajtott változások nem hoznak eredményt, érdemes szakemberhez fordulni az alvásprobléma kezelésével. Akár elalvási problémáról, akár gyakori éjszakai ébredésekről legyen szó, a pihenés hiánya hosszútávon az egész szervezetre kihat.