Ezeket a színeket kerüljük, ha nem akarjuk szűkíteni a teret!

kerámiafesték
A falak színe jelentős hatással van otthonunk általános összképére. Ahhoz, hogy modern, világos lakásunk legyen azonban nem muszáj ragaszkodnunk a fehér vagy a bézs árnyalataihoz. Sőt, a sötétebb színektől sem kell feltétlenül megijednünk. Ha nem akarjuk szűkíteni a teret, esetleg kis lakásunkat bővítenénk optikai illúzióval, pár szabályt érdemes betartani.

Színek, amik szűkíthetik a teret

Általánosságban elmondható, hogy a világos árnyalatok tágasabbá, fényesebbé, levegősebbé varázsolhatják a legkisebb helyiségeket. A sötét színek, különösen nagy mennyiségben pedig épp az ellenkező hatást érhetik el. Megfelelően használva őket azonban segíthetnek a szoba összképének javításában. A nagy belmagasságú lakásokban például egy színes mennyezet kiegyensúlyozottabbá teheti a tereket. Egy hosszú helyiség, mondjuk folyosó rövidebb falán használva pedig összenyomhatja azt. Így nem érezzük majd úgy, mintha a végtelenbe tekintenénk. Ilyen színek például az alábbiak.

Grafit vagy antracit

Ez az árnyalat valahol a sötétszürke és a fekete között helyezkedik el. Jól mutathat például egy fürdőszobában vagy modern konyhában is, mivel az indusztrialitás hatását kelti. Nemcsak a falakon használhatjuk, nyugodtan válasszuk akár a bútorok színének is! Ha házilag esünk neki a dolognak arra figyeljünk, hogy jó minőségű kerámiafestéket válasszunk, ami foltálló, nyom- és ütésálló, valamint könnyen lemosható. Festés előtt pedig megfelelően csiszoljuk le és készítsük elő a felületeket a festésre, hogy az valóban tartós legyen. 

Intenzív mélyzöld vagy smaragd

Különleges szín, ami segíthet egy csepp természetességet csempészni otthonunkba. Használhatjuk például a nappaliban a tévé mögötti fal kiemelésére, de a dolgozószobában is jól mutathat. A zöld ráadásul nyugtatóan hat az idegekre, ami gyakran jól jöhet, ha otthonról dolgozunk. 

Bordó vagy mélyvörös

A bordó és a vörös a vágy és a szerelem színe, amik így nagyon jól mutathatnak a hálószobában. Ebben a helyiségben egyébként sem kell tartózkodnunk a sötétebb árnyalatoktól, hiszen ennek egy meghitt kuckónak kell lennie, ahová a nap végén jól esik visszavonulni. A nagyon élénk pirosakat azonban érdemes kerülni, ugyanis élénkítően hathatnak az agyunkra. 

Ha a teljes falakat nem öltöztetnénk vörösbe, nehogy valaki úgy érezze, hogy A szürke ötven árnyalata lapjai közé csöppent, válasszunk bordó kiegészítőket! Egy szép ágytakaró, pár puha díszpárna, esetleg pirosas hangulatvilágítás is szóba jöhet. 

Hogyan tegyünk tágasabbá egy teret optikai illúzióval? 

Nem mindenkinek van rá lehetősége, hogy azonnal vésőt és faltörő kalapácsot ragadjon, ha túl szűkösnek találja otthonát. Leggyakrabban a bérlők ütköznek abba a problémába, hogy kis lakásuk még kisebbnek tűnik néhány hónap ottlakás után. Mivel ilyenkor a festés sem mindig opció, a lakásátalakítás pedig szóba sem jöhet, ideje kreatív megoldások után nézni!

Használjunk tükröket!

A trükkös tükrök megtörik a fényt és segítenek optikailag tágítani a teret. Érdemes őket olyan helyre tenni, ahol sok a természetes fény, így azt az érzést kelthetik, mintha lenne még egy ablakunk. A hatás ráadásul több kisebb tükör használatakor is érvényesül. Jól mutathatnak például az étkezőasztal mögött, egy szűk folyosó falán, vagy akár egy kis a nappaliban is. A lényeg, hogy úgy helyezzük el őket, hogy jól látszódjanak a bennük terjedő terek, ami azt a hatást kelti, mintha kétszer akkora lenne a szoba, mint valójában. 

Válasszunk megfelelő világítótesteket!

Az általános felfogással ellentétben egyetlen mennyezeti lámpa ritkán nyújt elegendő fényt. Szerencsére állólámpákkal, asztali- és olvasólámpákkal, fényfüzérekkel könnyen orvosolhatjuk a problémát. A polcok aljára erősíthetünk ledszalagot, ami nemcsak esztétikus, hanem praktikus is lehet például a konyhában. A kanapé mellé állítsunk állólámpát, ami este meghitt fénybe boríthatja a nappalit, a hálót pedig dekoráljuk bátran meleg fényű fényfüzérekkel a romantikus hatás érdekében. 

A kevesebb néha több

Ha kis lakásban élünk, érdemes ezt az elvet követni, de nemcsak az apró használati tárgyakra vonatkozóan. Gyakran ugyanis a bútorok jelentik a problémát. A túl sok berendezési tárgy zsúfolttá teheti a helyiségeket, ami akár szorongást is okozhat hosszú távon. Ha van lehetőségünk saját magunknak berendezni a lakásunkat, mindenképp vegyük számításba a bútorok méretét, funkcióját és elhelyezkedését a különböző helyiségekben. A nagy, L-alakú kanapék például jól néznek ki egy tágas nappaliban, de ha folyton kerülgetnünk kell őket, hamar bosszantóvá válhatnak. 

A nyitott polcok helyett pedig érdemes zárt, ajtóval ellátott szekrényeket választani, amik elrejtik tartalmukat. Így végignézve lakásunkon mindig rendezett és összeszedett kép fogadhat bennünket. 

Érdemes kísérletezni a falak, berendezési tárgyak, kiegészítők színével otthonunkban. Akár a terek optikai nagyítása, akár szűkítése a cél, egy megfelelő árnyalat sokat segíthet az összkép javításában. Egy-egy hangsúlyos színt is kiválaszthatunk, amit aztán az egész lakáson keresztülviszünk, így teremtve összhangot a különböző helyiségek között.