Van egy étel, ami mindig otthonos érzéssel tölt el, és visszarepít a gyerekkorba. Nálunk ez egyértelműen a káposztafőzelék. Nekem ez a káposztafőzelék recept csupa nosztalgia. Nagymama legalább 2 hetente kavargatta a tűzhelyen, miközben a konyhát átjárta az édeskés-savanykás illat.
A friss kapor és a pirult hagyma illata keveredett a tejfölös főzelék selymesen krémes állagával, és ahogy kanalaztuk, minden falat egy kis időutazás volt. A nagymama mindig azt mondta: „A káposzta az az étel, ami a türelmet is megtanítja.” Először szépen meg kell gyalulni, aztán a hagymát üvegesre párolni, majd jöhet az a pici cukor, ami ellensúlyozza az ecet frissességét. És persze az apróra vágott piros paprika, mert nála soha nem darált, hanem szép kis kockákban került bele, hogy minden falatban ott legyen az a pici plusz roppanás.
Nekem ez az ízvilág az otthon. És ahogy telnek az évek, rájövök, hogy bár sokféle új receptet kipróbálhatunk, néhány fogásnak mindig ott kell maradnia az asztalon. Ezért hoztam most ezt a káposztafőzelék receptet is, ahogy nagymamám készítette, egyszerűen, szeretettel és egy kis kaporral.
Káposztafőzelék recept, kaporral
Hozzávalók (4 adaghoz):
- 1 fej fehér káposzta (kb. 1 kg, vékonyra gyalulva),
- 1 fej vöröshagyma (apróra vágva),
- 1 közepes piros paprika (apróra vágva),
- 1 csokor kapor (frissen aprítva),
- 1 ek cukor,
- 2 ek ecet (10%-os),
- 1 tk só,
- 500 ml víz.
Rántáshoz:
- 2 ek liszt
- 2 ek olaj vagy zsír
- 1 tk pirospaprika
- 150 ml tejföl.
Elkészítés:
1. Egy lábasban kevés olajon üvegesre pároljuk az apróra vágott hagymát. Hozzáadjuk az apróra vágott piros paprikát, és együtt pirítjuk 1-2 percig.
2. Beletesszük a vékonyra gyalult káposztát, megszórjuk cukorral, sóval, és felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Közepes lángon fedő alatt főzzük kb. 20 percig, amíg a káposzta megpuhul.
3. Közben elkészítjük a rántást: egy serpenyőben felhevítjük az olajat, rászórjuk a lisztet, és világos zsemleszínűre pirítjuk. Levesszük a tűzről, hozzákeverjük a pirospaprikát, majd folyamatos keverés mellett a főzelékhez adjuk.
4. Belekeverjük az aprított kaprot és az ecetet, majd további 5 percig főzzük.
5. A tejfölt egy kevés forró főzeléklével kikeverjük, majd óvatosan visszaöntjük az edénybe, és kevergetve összeforraljuk.

Tálalási tipp: Friss kenyérrel, fasírttal vagy tükörtojással a legjobb!