Az elmúlt évek egyik legnépszerűbb könyvsorozata Szergej Nyikolajevics Lazarev „Karma diagnózisa”. Ebben a szériában és más könyveiben is a szerző megérteti az olvasóival azok lelki útját, továbbá válaszokat ad a legnehezebb kérdésekre egyaránt (könyvsorozata 2002-ben különdíjat nyert).
Miért van az, hogy az egyik ember egészséges, ereje teljében van és boldog, míg mások pedig betegek és depressziósak?
Az egyik a sors kegyeltje, míg a másik élete igazából szerencsétlenségek egész sorozata. Mi az egészség, a boldogság és a hosszú élet titka?
Az a tény, hogy a könyveit ennyien olvassák, számomra bátorító jelnek tűnik. Ez ugyanis azt jelenti, hogy sok ember már nem keresi a bajainak forrását másban, hanem elsősorban kezd magába nézni, saját magát megérteni.
Megpróbálva nyomon követni az emberek világnézete és a velük zajló események közötti ok-okozati összefüggéseket, Szergej Lazarev sok meglepő felfedezést tett. A parapszichológus által leírt érdekes esetek és az azoknak tulajdonított magyarázatok megérdemlik, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk nekik.
A karma diagnózisa
1. Csak úgy tudod megváltoztatni a helyzetet, amiben vagy, ha először magadat változtatod meg. Az első dolog, amit tenned kell, az az, hogy feladod azt a vágyadat, hogy a helyzetet kezeld. Meg kell érteni, hogy az adott helyzetben az apró dolgok ellenünk, viszont a nagyok nekünk dolgoznak.
2. Nem értettem korábban, hogy miért van egy olyan íratlan szabály a kultúrákban, amely megtiltja az olvasást evés közben. Kiderült, hogy egy könyvvel való étkezés, vagy a TV-képernyő előtt evés, ahol éppen a politikai illetve családi problémákat beszélik ki, sértheti az ember lelkét, mert az élelmiszerek szervezetbe vitelével párhuzamosan ezek az információk is szabadon áramlanak a testbe.
3. Bármilyen betegség, legyen akár szerves vagy funkcionális szintű, gátolja a fejlődő agressziót az ember lelkében.
4. Csak egy tanácsot adhatok neked, hogy hogyan lehetsz egészséges és élhetsz sokáig? Soha ne fordulj semmilyen igénnyel senkihez (ne legyenek teljesíthetetlen elvárásaid). Se a sorshoz, se Istenhez, se a múlthoz, se az emberekhez.
Külsőleg úgy viselkedhetsz, ahogy tetszik, de belül bármelyik követelésed megsemmisül, amit valakivel szemben támasztasz. Egy sejt a saját érdekében nem követelhet semmit a szervezettől. Nem, mert ezzel a szervezet ellen dolgozna. Egy ilyen sejt kivetődik és megbetegszik.
5. A mindennapi életben gyakran megengedjük magunknak azt, hogy rosszat mondjunk az emberekről, magunkról, saját sorsunkról. Kiderült azonban, hogy ez a szokás elpusztítja az embert… árt a fogaknak.
6. Tudatalattink mindig azt sérti meg elsőnek, aki viselkedésével minket is meg fog sérteni.
7. Fontos megjegyezni azt is, hogy Krisztus parancsolatai nem a szó szerint értendők, nem az érzelmekre vonatkoznak. „Fordítsd oda a másik orcádat is” nem azt jelenti, hogy megtagadjuk a fizikai védelmet. Ez azt jelenti, hogy a megtorló agressziónak nem szabad belülről jönnie.
8. Mindig, mindenhez úgy álljunk hozzá, hogy minden, ami körülöttünk van, egy szempillantás alatt eltűnhet, hogy a szeretett ember elárulhat, elhagyhat, megsérthet vagy meghalhat bármelyik pillanatban. Gondolj arra, hogy a következő pillanatban te magad is meghalhatsz. Apránként el fognak tűnni a követelések, ami marad, az a szerelem. A szerelem érzése nem függhet semmitől.
9. Bármely olyan kezelési mód, amely nem támaszkodik az ember spirituális fejlődésére, degradációhoz vezet.
10. A tudaton, a logikán, a kifogásokon és a követeléseken keresztül senkit se lehet helyesen felnevelni. Ezekkel csak azt érjük el, hogy a lelkünk védelem nélkül marad. Mindenről lemondhatunk, kivéve a szerelemről.
11. Amikor valaki agressziót követ el ellenem, bennem egy hasonló ellenakció alakul ki. Ha ezt az ellenreakciót sikerül elfojtani, a támadás automatikusan megáll. Az agresszió bármilyen formája lehetetlen ellenem, ha lelkemben nincs hasonló „reakció”.
Egyik könyvében Lazarev azt állítja, hogy mindazt, amit neki leírtak, négy egyszerű szabályra lehet rövidíteni.
- Mindig és mindenütt, szeresd Istent és ez a szeretet csak nőjön.
- Mindenütt látni és szeretni Istent, azt jelenti, hogy érezni a felsőbb hatalmat.
- Ne keress bűnbakot.
- Fogadd el a világot és az embereket, úgy, ahogy vannak. A világ a szeretetből lett, tele van szerelemmel, szeretetbe hajló és szeretve van.