A kollagénnek jelentős szerepe van a ragyogó bőr, a fényes és dús haj, valamint az erős körmök elérésében. Íme néhány étel, melyekkel természetes módon feltöltheted szervezeted kollagén raktárát:
Sovány fehérje
A kollagén a legnagyobb mennyiségben jelen lévő fehérjetípus a szervezetben, elsősorban a bőr, a haj és a körmök egészségéért felelős. Annak érdekében, hogy mindig fel legyen töltve szervezetünk collagén raktára, szervezetünk az elfogyasztott ételekből származó fehérjéket használja fel, hogy ebből kollagént termeljen.
Az általunk bevitt fehérjék aminosavakra bomlanak az emésztés során, ezt követően pedig kollagénné alakulnak. Turbózd fel az étrended sovány fehérjékkel, például csirkemellel, illetve pulyka- vagy sertéshússal.
Zöldborsó
A zöldségek általában nem túl bőséges fehérjeforrások, hacsak nem az apró, de fehérjedús zöldborsóról beszélünk, amelyből mindössze egy csészényi mennyiség közel nyolc gramm fehérjét tartalmaz. Ha önmagában nem kedveled az ízét, keverd össze salátával, gazdagíts vele levest, vagy friss fűszernövényekkel összekeverve pestót is készíthetsz belőle, így egy igazán különleges tésztafeltétet varázsolhatsz.
Quinoa
Csupán egy csészényi ebből az ősi gabonából több mint nyolc gramm kollagén-termelést serkentő fehérjét, és egy kis mennyiségben cinket is tartalmaz, amely segíti az aminosav kollagénné átalakulását. „A cink és a réz elősegíti a fehérje aminosavak lebomlását kollagénné.”
Kaliforniai paprika
Az antioxidánsként ismert C-vitamin a kollagén termelés elengedhetetlen alapeleme; a kalfironiai paprika, különösen a piros fajta, kiváló C-vitamin forrás. A kollagén segít megőrizni a bőr hidratáltságát és rugalmasságát, amely segíthet lassítani az öregedés jeleit, mint például a finom vonalakat vagy ráncokat.
Sárgarépa
„Célunk, hogy az előállított kollagén pontosan a megfelelő módon reprodukálódjon, ebben pedig az A -vitamin jelentős szerepet játszik”. A sárgarépa kivál A-vitamin forrás – fogyaszthatod önmagában, szeleteld a salátádhoz, vagy összekeverheted csicseriborsóval (mely szintén jó fehérjeforrás) és készíts belőle hummuszt.
Marhahús
Vásárolj csontosabb marhahúst, például húsos csontot vagy fartőt (steak), ezek több természetes kollagént tartalmaznak, mint a sovány húsok.
Osztriga
Legyen friss vagy konzerv, az osztriga nagy mennyiségben tartalmaz rezet, mely ásványi anyag szintén szerepet játszik a kollagén termelésében. Az idő múlásával előfordulhat, hogy szervezetünk nem termel elegendő mennyiségű kollagént, vagy az gyorsabban bomlik le, mint korábban – a célzott diéta segíthet csökkenteni a gyors lebomlást.
Leveles zöldségek
A sötét levelű zöldségek, mint például a spenót, a kelkáposzta, a mustárzöld és a mángold, úgynevezett kollagénfokozó trifektát tartalmaznak A- és C-vitaminból és cinkből. Készíts olyan salátákat, melyek nagy mennyiségben tartalmaznak leveles zöldeket – szervezeted hálás lesz.
Chia
A chia magvak tele vannak fehérjékkel, annak ellenére, hogy parányi méretűek. Szórd akár joghurt tetejére, vagy készíts egy egészséges desszertet belőle, például pudingot vagy parfét.
Sárgabarack
Ez az édes ízű, narancssárga gyümölcs magas A-vitamin tartalommal rendelkezik, amely a kollagén egyik építőeleme. Fogyaszd nyersen vagy aszalva.
Csicseriborsó
Ez a hüvelyes számos olyan összetevőt tartalmaz, amelyek támogatják a kollagéntermelést – fehérjét, C- és A-vitamint, valamint cinket és tiamint (B1 vitamin). „A tiamin egy vitamin, amely szükséges a megfelelő kollagéntermeléshez, segít lebontani a fehérjéket”. A B1-vitamin hozzájárul a bőr regenerálásához és a sebgyógyulásához is. Fogyassz csicseriborsóból készült hummuszt bőröd egészsége érdekében.
Csont leves
A csirke vagy szarvasmarha csontok és porcok kiemelten magas fehérje-, valamint természetes kollagén források. Készíts ízletes levest például csülökből vagy marhatérdből.