Miért csípik meg a szúnyogok egyeseket, míg másokat nem?

Ki hitte volna, hogy a szúnyog a leghalálosabb állat a világon? Ezek az apró rovarok terjesztik a zika és a malária vírusát, évente több mint 1 millió ember halálát okozzák. Hazánkban azonban a legtöbb ember számára a szúnyogcsípés nem több fájdalmat kellemetlenségnél, ami szinte elkerülhetetlen, amit a jó idő beköszönt. Minden nyáron számíthatunk bosszantó csípésekre a karunkon, a lábszárunkon, amit a fülledt estéken nem takar el jótékonyan ruha.

De vajon mit találnak a szúnyogok egyes embereken annyira vonzónak, hogy a szúnyogriasztó spray-k és krémek ellenére is odamerészkednek és beledöfik fullánkjukat az épp kilógó testrészbe?

A közhiedelem szerint az emberi vér vonzza vagy éppen taszítja őket, de a tudomány ennek már stabilan ellent tud mondani. Mint a kutatók kiderítették, sokkal inkább az ember bőrének a szaga és a bőrön megtelepedő különböző baktériumok kombinációja hat kis fullánkosokra.

Ha valakit az átlagosnál gyakrabban csípik meg a szúnyogok, azt szokták mondani, a vére ízlik nekik. Nagy tévedés! Minden ember bőrén találhatók baktériumok, mégpedig különböző kombinációban. Ezek a baktériumok mind más és más kemikáliákat termelnek. Ezeknek a különféle kemikáliáknak a szaga tesz némelyeket ellenállhatatlanná a szúnyogok számára. A kutatók azt is felfedezték, hogy az éppen sportoló emberek jobban vonzzák a szúnyogokat, mivel megemelkedik a testhőmérsékletük. Ez pedig olyan a szúnyogoknak, mintha csak vacsorára hívnánk őket. Sajnos ugyanez áll azokra is, akik a nyári estéket sörrel próbálják elviselhetőbbé tenni.